Etkili Beden Dili

Beden dili insanları en güçlü silahlarıdır. En çok kullanılan vücut dili hareketleri, karşınızdaki kişinin size nasıl bir tavır takıntığını alenen gösterir.

Beden dili hareketleri olmaksızın sadece konuşulan sözler ile iletişimi sınırlı tutmak pek çok kişinin düştüğü hatadır. Söylediklerimizi karşı tarafa ilettiğimizde ya da onu dinlediğimizde iletişimin gerçekleştiğinizi varsayarız. Sözel olmayan iletişimi yok sayarak, beden ve vücut dilini kullanmadan konuşmayı sağlıklı bir şekilde tamamladığımızı düşünürüz. Oysa ki yanılırız. Çünkü beden dilimizin  hareketleri ve anlamları sözlerimizden daha etkilidir.

Karşımızdaki insanı sadece sözleriyle, beden diliyle değil bütünüyle incelememiz gerekir. Jest-mimik, ses tonu, tınısı, yüksekliği, alçaklığı bunların her biri iyi bir iletişim için gereklidir. Ayrıca beden dili öğrenme ve anlama teknikleri ile anlatılmak istenenin ne olduğunu anlamamızı sağlar.

Sadece güzel bir konuşma ile başarılı bir konuşmacı olamayız. İyi bir konuşma olmaksızın da başarılı bir konuşmacı olabiliriz. İstekli, canlı ve içten konuşursak dinleyiciler etkilenebilir. Karşısına geçtiğiniz dinleyici kitlesi siz daha söze başlamadan sizin hakkınızda sahip olduğu deneyim ve bıraktığınız izlenime göre iyi ya da kötü bir düşünüceye sahip olur. İyi bir izlenim için ikinci bir şansımız asla olmayacaktır. Salona girdiğiniz ilk anda izlenim oluşturacaksınız. Gülümseyerek ve orada bulunmaktan mutlu olduğumuzu göstermeliyiz.

Bir yere baksanız da hareket etseniz de dinleyicilere duygularınızla ilgili sinyal verirsiniz. Sinirliliğinizi, paniğinizi duygularınızla belli ederseniz dinleyici anlar. Karşınızdaki insan size güvenmezse iyi dinlemez ve söylediklerinizi çabuk unutursunuz. Eğer kendinize güvenir ve inanırsanız, karşınızdaki insan söyleyeceklerinizi duymak için duymak için sabırsızlanır. Güvensizlik yenilgiyi kabul etmektir.

Dinleyiciyle sağlanacak iletişimde ilk iş göz teması kurmaktır. Kendine güvenen otoriter insanlar göz teması kurmaktan kaçınmazlar. Göz teması karşımızdaki insanla ilgilendiğimizi gösterir. Göz teması kurarken yüzümüzdeki ifade de öenmlidir. Memnuniyetsiz ya da gergin görünmemeliyiz. Gülümseyen bir ifademiz olmalıdır.

Eğer iyi bir konuşmacı olmak istiyorsanız dinleyicilerinizin önünde tamamen görünecek şekilde durmalısınız. Ayakta durmak size otorite sağlar. Düzgün nefes almanızı, sesinizi kullanmanızı ve göz teması kurmanızı sağlar. Konuşma esnasında ellerimizi çok fazla kullanıp insanları rahatsız etmemeliyiz. Ellerimizin masanın kenarında ya da kağıtlarımızda olamlıdır. Kendimize güvenmeliyiz ve heyecanımızı kontrol altına almalıyız.

Bir önceki yazımız olan İletişim ve Eğitim İlişkisi başlıklı makalemizde iletişim ve eğitim ve iletişimin eğitimdeki yeri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir