HIZLI OKUMA TEKNİĞİ NE ZAMAN ORTAYA ÇIKTI?

İkinci Dünya Savaşı sırasında Lutwafe ( Alman hava Kuvvetleri) Londra semalarında dolaşıp bomba yağdırırken İngiliz pilotları ve kulelerde bekleyen gözcülerin reaksiyon kabiliyetini artırmak istediler. Ohio Üniversitesi’nden doktor Renshaw’ın geliştirdiği takistoskop aleti ile subaylar talim edildi. Göz algılama hızını geliştiren bu aletin merceği saniyenin 25, 50,100’ü oranında resim gösteriyordu. İlk başta hiçbir şey algılamayan subaylar zamanla resim ve şekilleri çok net bir şekilde görmeye başladılar. Böylece göz algılama kapasitesininde artabileceği ortaya çıktı. Savaş sonrası bu teknik ABD’de okumaya uyarlandı. Resim yerine kelimelerle yapılan çalışmalarda beynin kelimeleri hızlı şekilde algılaması sayesinde hızlı okuma sağlandı.

HIZLI OKUMA NEDİR, NİÇİN GEREKLİDİR?

Hızlı okuma demek belli bir sürede okunan kelime sayısının artırılması demektir. Hızlı okuma sadece kelimeleri hızlı okuma değil hem daha çok kelime okumak hem de daha hızlı anlamaktır. Hızlı okuma tekniğiyle çocuklar soruları daha kısa sürede ve daha dikkatli cevaplamaktadır. Hızlı okuma konunun bütününü görme kabiliyetini artırır. Hızlı okuma tekniğiyle kitapları daha kısa sürede bitirecek, soruları daha hızlı ve dikkatli çözecek ve gündemi daha hızlı takip edebileceksiniz. Bireysel gelişiminiz hızlanacak, aktif ve hızlı düşünme yetileriniz kuvvetlenecektir.

HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ

  • Görsel algılama kapasitesini artırmak: Kelime çalışmalrı yaparak kelimleri daha hızlı tanımaya çalışınız.
  • Kelime hazinesini geliştirmek: Ne kadar çok kelime bilirseniz okuma hızınız o kadar artar. Bu yüzden dilimize yerleşmiş yabancı kelimelerin anlamlarını öğrenmelisiniz.
  • Eski alışkanlıklardan kurtulmak: Sesli okuma, bekleme ve başa alma gibi alışkanlıklarınızı bırakmalısınız.
  • Konsantrasyon: Ne iş yaparsak yapalım bütün dikkatimizi yaptığımız işe vermeliyiz. Kitap okurken başka şeylerle ilgilenmemeli, sadece okuduğumuz kitaba odaklanmalıyız.
  • Gözle okuma: İçten ve dıştan sesli okuma ikiside yanlıştır. Okumayı ağızla değil gözle yapmalısınız. Anlamadığımızı düşünerek asla başa dönmemelisiniz.
  • 5N1K: Okuma yaparken metne ne, nerede, nasıl, ne zaman, niçin ve kim gibi sorular yönelterek bunları cevaplamaya çalışmalısınız. Metni anlamak sonunu beklemeyiniz.
  • Göz atma tekniği: Metne başlamadan önce tüm sayfalar gözden geçirilir. Ana başlıklar, yan başlıklar, paragraf başları ve sonları hızlıca gözden geçirilerek elde edilenler zihinde birleştirilmeye çalışılır.
  • Bol bol kitap okumak: Kitap okudukça görme alanımız genişler, kelime hazinemiz artar, okumadan okumayı sağlar.
  • Kendine güven: Yaptığımız her işte olduğu gibi hızlı okumada da kendimize güvenmeliyiz.
  • Sütun tarama tekniği: Gözlerimizi metnin üzerinde sağdan sola, soldan sağa, zikzaklar ve menderesler çizerek gezdirmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Sıfırlama Tekniği başlıklı makalemizde sıfırlama tekniği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir