Meslek Seçimi

Meslek seçimi insanın hayatında vereceği en önemli kararlardan biridir. Günümüzün büyük bir bölümünü mesaide geçirdiğimiz için sevebileceğimiz ve kendimize uygun bir mesleği seçmezsek bütün hayatımız işkenceye dönüşebilir. Gençlerin çoğu kendilerini yeteri kadar tanımamaktadır. Kendi ilgi alanları ve yeteneklerine uygun bir meslek seçimi yapmak günümüzde gençlerin en büyük sorunudur. Meslek seçerken o meslekle ilgili bazı şeyleri bilmek doğru mesleği seçmemiz için yerinde olacaktır.

  • Tanımadığınız bölümün cazibesine kapılmayın: Bazı adaylar ilk birkaç tercihi bilinçli ve isteyerek yapıyor, onun dışındaki tercihleri ise başkalarının öneri ve telkinlerine göre gerçekleştirmektedir. Bu da sonuçlar açıklanınca öğrencilerin ‘’istemediğim bir bölüme yerleştim’’ gibi takınmalara sebep olmaktadır.
  • Bir mesleği seçerek bir yaşam biçimi seçmiş oluyorsunuz: Yükseköğrenime yerleşen bireyler bilgi sahibi olma yanında bir mesleğe yerleşme amacındadırlar. Meslek bir kimsenin çalışma ömrü boyunca sürdüreceği faaliyetlerin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Seçilen meslek kişinin hayatını nasıl bir çevrede geçireceğini ve kimlerle iletişimde bulunacağını belirleyen boyutlara sahiptir.
  • İyi düşünmeden kara vermek pişmanlıkla sonuçlanıyor: İnsanın hayatında böylesine önemli etkileri olan bir kararın iyi düşünülmeden verilmesi sonrasında pişmanlık ve hayal kırıklığına neden oluyor. Yükseköğretime yerleşmek zorlu bir sınav süreci sonunda gerçekleşen ve pahalı bir eğitimdir. Bu yüzden hatalı karardan dönmek çoğu zaman mümkün olmamaktadır.
  • İlgi ve yeteneğinize uygun mesleklerde başarılı oluyorsunuz: İyi gelir getiren ve sürekli iş sahibi olan bir meslek istiyorsunuz. Ancak bu hoşlandığımız, yapmaktan keyif alacağımız bir meslekle mümkün olmaktadır. Bir meslek ne kadar yüksek gelire sahip olsa da severek yapmazsak doyum alamayız.
  • Meslekleri sormaktan ve tanımaktan çekinmeyin: Bir programa yerleşmeyi düşünen bir bireyin merak ettiği pek çok şey olabilir. Bu durumda kişi o meslekte çalışan insanların nasıl bir ortamda çalıştıklarını ne gibi faaliyetlerde bulunduklarını okuyarak ve sorarak öğrenmeli, çalışma şekli ve ortamını görmek için iş yerlerini ziyaret etmeli, çalışanlarla konuşmalı, konu ile ilgili yetkililerin görüşlerini almalıdır. Meslek için hangi özellikler gerekli, hangi eğitim ve hazırlıklardan geçilmeli, iş bulma olanağı ve mesleğin geleceği var mıdır, meslekte yükselme ve kazanç nasıldır? Bunun gibi pek çok sorunun cevabı aranmalıdır.

Meslek seçimi son anda acelece verilen bir karara dayandırılmamalı, üzerinde ayrıntılı olarak düşünülmeli ve seçenekler iyice araştırılmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan HIZLI OKUMA TEKNİĞİ NE ZAMAN ORTAYA ÇIKTI? başlıklı makalemizde ankara hızlı okuma, hızlı okuma ve hızlı okuma ankara hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir