Rehberlik

Rehberlik

Genel eğitim sistemlerinin tamamında düzenli öğretmen merkezlidir. Ancak bu yanlış bir uygulama eğitimin en büyük hatası ve çıkmazıdır. Eğitimden istenilen verim ve kaliteyi alabilmek için sistemin öğrenci merkezli olması gerekir. Öğretmen modelli uygulamalarda konuları öğrenimi uzamakta konular ileriki haftalara sarkmaktadır. Bilgi çağı olduğumuz yüzyılımızda ihtiyaç duyduğumuz tüm bilgiler bir tık uzağımızdayken öğretmen modelli eğitimi zaman kaybıdır. Öğretmen bir konunun anlatımı için 1-2 haftaya ihtiyaç duyar. Bu kesik kesik öğrenme zihinde tamamlanmadığından eksik öğrenmeye ve beyinde sentez yapılamamasına neden olur. Buda zaman kaybına neden olur.

Klasik eğitim modeli artık geçerliliğini yitirmiştir, yitirmesi de gerekmektedir. Klasik eğitim sisteminde derslerin ezberlenmesi istenmektedir. Dersler 9 aya yayılarak işlendiği için unutulmakta ve verim alınamamaktadır. Bu öğrenme şekli yavaş ilerlememize ve potansiyelimizi düşürmektedir. Önümüzde sınavlara hazırlanmak için koca bir yıl olmasına rağmen yavaş ilerlediğimiz için konuların yetişip yetişmeyeceğine dair kaygılarımız oluşmaktadır. Bu kaygıyla birlikte yaşadığımız stres bizi başarısızlığa sürüklemektedir. Oysaki ideal öğrenmede öğrenci merkezde olmalıdır.

Odtülüler Dershanesi olarak, modern öğrenme yöntemi eğitim koçluğuyla öğrenciye kazandırılabiliriz. Dershanede konular zamana  yayılarak anlatılırken eğitim koçluğu hizmetinin verildiği modern eğitim modelinde ise sözel dersler bütünden parçaya (tümdengelim) yöntemiyle sayısal dersler ise parçadan bütüne ( tümevarım) yöntemiyle işlenmektedir. Böylece dersler mümkün olduğunca kısa sürede bitirilerek tekrar uzun zaman ayrılmış olmaktadır. Dershanelerde de Milli Eğitim müfredatı takip edildiği için 5-6 ayda bitebilecek konular bir yıla yayılmaktadır. Profesyonel öğrenci koçluğuyla çalışan öğrenciler konuları  müfredata bağlı kalmadan kısa sürede öğrenmektedirler. Dershanedeki dersler tekrar amaçlı kullanılırsa öğrenmede ideal öğrenme sağlanmış olur. Tavsiye edilen öğrenci koçlarıyla modern öğrenmede tüm konular en kısa sürede bitiriliyor. Geri kalan sürede denemelerle sürekli tekrar yapılmaktadır. Hata analizleri yapılarak kalıcılık sağlanır. Rakipleriniz hala konu çalışırken hiç görmedikleri konular varken siz ikinci tekrarları yaparsınız ve de hatalarınızı sıfırlarsınız. Kendi maksimumunu yapan tüm derecelik öğrenciler sıfırlama tekniğiyle çalışmaktadırlar. Bu teknikle sizde derecelik öğrenciler arasına girebilir ve istediğiniz bölüme yerleşebilirsiniz ve hayalinizdeki mesleğe bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Eğitim Koçluğu başlıklı makalemizde eğitim koçluğu, eğitim koçluğu ankara ve koçluk destekli hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir