Sıfırlama Tekniği

Sıfırlama tekniği bir dersin tam ve hatasız nasıl öğrenilmesi gerektiğini öğreten bir tekniktir. Hataları nasıl sıfıra indirebiliriz, konuları hatasız olarak nasıl öğrenebiliriz bu teknikte onu öğreniyoruz.

Sınav süreci oldukça yorucu ve stresli bir süreçtir. Eğer sınav formatına uygun hazırlanmazsak sınavda başarılı olmamız çokta mümkün görünmüyor.

Sözel içerikli derslerde ( Tarih, Türkçe, Biyoloji, Coğrafya vb.) başarılı olabilmemiz için müfredatın tamamına hakim olmamız gerekmektedir. Çünkü çıkan soruları cevaplayabilmemiz için tüm konulara baştan sona bilmemiz gerekiyor. Ancak biz şimdiye kadar uyguladığımız yöntemle konunun tamamını 8-9 aya yayarak öğreniyoruz. Böyle olunca başarılı olamıyoruz. Şöyle düşünürsek konu daha iyi anlaşılır. Mesela bir romanı 8-9 aya yayarak okursak ne kadar verim alabiliriz ve o kitabı ne kadar iyi hatırlarız. Tabii ki hatırlayamayız çoğu şeyi unutmuş oluruz. Bizde dersleri dershanelerde 8-9 aya yayarak öğreniyoruz. Ünite ünite konu konu ilerliyoruz. Sürekli doldur boşalt doldur boşalt yapıyoruz. Konuları öğrendiğim halde neden netlerimiz yükselmiyor diye üzülüyoruz. Oysaki konuların bazılarını öğrenirken bazılarını unutuyoruz. Peki bunun önüne nasıl geçebiliriz? Tabii ki sıfırlama tekniğiyle.

Sıfırlama tekniğinde aktif çalışma ve sabit çalışma olmak üzere iki teknik uyguluyoruz. Akit çalışmayı sözel dersler için uyguluyoruz. Bunun için günlük 4-5 saatlik bir süreye ihtiyacımız var. Bu 4-5 saatlik sürenin 1.5-2 saatini sözel dersler için ayırıyoruz.. Bu sayede 2.5-3 ay gibi bir sürede bütün sözel dersleri hatasız bir şekilde halledebiliriz. Bunu şu şekilde yapıyoruz: örneğin tarih dersini 15-20 gün gibi bir sürede günlük 1.5-2 saat okuyarak özet çıkarıyoruz. Tüm müfredatı özetleyip bitiriyoruz. Daha sonra ise 30 deneme çözmemiz gerekiyor. Böylelikle her deneme çözdüğümüz yanlış sorular ve boş bıraktığımız sorular için özet defterimize dönerek konuyu ve başlığa dikkat ederek 5-10 dakika okuyoruz. Bu sayede her deneme için bunu yaptığımızı düşünürsek 30.deneme sonunda tüm konuya hakim olabiliyoruz. Böylelikle dersi tamamıyla bitiriyoruz.

Sabit çalışmada ise günlük 2.5-3 saatlik süreyi sayısal derslere ayırmamız gerekiyor. Okulda yada dershanede öğrendiğimiz konularla ilgili tüm sorularını tamamen çözebilmek için konu anlatımlı ve çözümlü soru bankalarına ihtiyacımız var. Bu kitaplardan küçük konular için 250-300 büyük konular için 450 500 soru çözüyoruz. Bu sayede görmediğimiz soru stili kalmayacak. Bundan sonra test kitaplarına geçebiliriz. Bu sayede konulara hakim olabiliriz.

Bir önceki yazımız olan Rehberlik başlıklı makalemizde rehberlik hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir