VERİMLİ ÇALIŞMA VE DİKKATİ GELİŞTİRME YÖNTEMLERİ

Çözmeye çalıştığınız sorudan başka şeylerle ilgilenmeyiniz. Tüm dikkatinizi ve konsantrasyonunuzu soruya veriniz.

 1. Önemli sözcüklerin altını çiziniz. Özellikle değildir, söylenemez, söylenebilir, olamaz, yoktur vs içeren soru kelimelerine dikkat edilmelidir.
 2. Soru çözerken şekil çizerek çalışınız. Özellikle çizimsiz soruları daha kolay çözebilmek için basit çizimler yapmayı deneyiniz. Geometri soruları içinde çizimler yapmanız gerekmektedir.
 3. Zihinde yaptığınız işlemleri yazınız.
 4. Sınav salonunda ve çevrede dikkatinizi dağıtacak sesler olabilir. Bunlar dışrdan gelen sesler, ayak sesleri vs olabilir. Sınav zamanı sıkıntı yaşamamak için dönem içerisinde bol bol denemeler yapmak faydalı olacaktır.
 5. Sınavın başlangıç ve bitiş saatine özellikle dikkat ediniz. Kendinizi bu süreye göre ayarlayınız.
 6. Öğretmen ders anlatırken not tutmayınız. Eğitim sisteminin en büyük yanlışı budur. Öğretmen konuyu anlatırken ya da soruyu çözerken bizde aynı zamanda not almaya ve çözmeye çalışırız. Hem not almak hem de düşünmek mümkün değildir. Eğitimin amacı düşünen üreten bireyler yetiştirmektir. Bu sebeple öğretmen anlatırken onu dikkatlice dinleyip daha sonrasında not almak gerekir.

Düşünme  yeteneğini düşünerek kazanırız. Öğretmenle birlikte düşünelim ve anlamaya çalışalım.

TEST TEKNİĞİ

 • Zor soruları hiç uğraşmadan direkt boş bırakıp geçiniz. Her öğrenciye zor gelen soru stili farklıdır. Sınava hazırlık sürecinde pek çok soru çözeceğiniz için zor gelen soruları anlayabilirsiniz. Zorlandığınız soruları geçtiğimizde moralimizin bozulmasını önler. Güven duygusu kazanılır. Zorlandığımız sorularda inatlaştıkça zaman kaybı yaşayacağız, inat bize sınavı kaybettirir.
 • Kaydırma yapmamak için çözdüğümüz soruyu hemen cevap kağıdına geçirmelisiniz.
 • Soruları kitapçıktaki sırayla yapınız. Bu sırayı takip etmediğinizde sınavda yaşadığınız heyecanla soruları çözmeyi unutabilirsiniz.
 • Uygun sorularda eleme yöntemini kullanınız. Eleme yöntemi nedir? Yanıtını bilmediğimiz sorularda en olamayacak seçenekleri elemeliyiz. Eğer iki seçenek arasında kalırsak bu durumda soruyu bırakıp daha sonra tekrar geçmeliyiz. Tekrar en baştan okuyarak eleme yapmalıyız.
 • Çözemediğiniz sorularda soruyu baştan okuyup sıfırdan tekrar düşününüz.
 • Metin okuma anlama sorularında önce soruyu sonra parçayı okuyunuz.
 • Sorularda genel kültürünüzü değil, parçayı esas alınız.
 • Her soruyu çözdükten sonra kontrol ediniz.

Son olarak kendinize güvenin.

Bir önceki yazımız olan Sınav Kaygısı başlıklı makalemizde sınav kaygısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir