Verimli Ders Çalışma

Verimli ders çalışma; psikolojik ve sosyal yönden uygun bir ortamda daha önceden hazırlanmış bir plan dahilinde enerjimizi yoğunlaştırarak yaptığımız bir çalışmadır. Bu yüzden ilk elden aldığımız bilgileri kısa süreli bellekten uzun süreli belleğe kaydetmek gerekmektedir.

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİ NELERDİR?

  • Bir Amaç Belirleyiniz: Hedefi olmayan gemiye rüzgar yardımcı olmaz. İnsanın hayatta bir amacı olmalıdır. Bir yazıdaki ana düşünceyi bulmak, problemi çözmek gibi basitte olsa bir hedef belirlemeliyiz. Okulu geçmek, sınavı kazanmak, üniversiteyi bitirmek, meslağe başlamak gibi hedefler silsileler halinde büyüyerek gelişir.
  • Planlı Çalışınız: Hayat yolcuğunda en iyi adımlar hedef belirlemek ve planlı olmaktır. Uygulama aşamasında çalışmalarımıza engel olacak içsel ve dışsal nedenleri önceden öngörüp ona göre önlem almak gerekir. Yaşamımızdaki sorumlulukları rastlantılara bırakırsak çalışmalarımızı ve başarılarımızı engelleyecek pek çok durumla karşılaşabiliriz. Sınavlarda başarılı olmak için kendimize günlük, haftalık, aylık ve yıllık planlar yapmalıyız. Bu planlarımızı aldığımız dönütlere göre sık sık güncellemeliyiz.
  • Zamanınızı Etkin Şekilde Belirleyin: Her öğrencinin yetenekleri, ilgileri, duygusal bedensel zihinsel yapıları birbirinden farklıdır. Herkesin başarılı olduğu sevdiği ders birbirinden ayrıdır. Bunun akabinde derse ayıracağı sürede değişiklik gösterir. Bunun bilincinde olarak her ders için uygun zamanalr ayırmalıyız. 40-50 dakikadan sonra 10-15 dakika ara vererek düşen veriminizin düzelmesi ve yorulan zihninizin kendine gelmesi için vakit sunmalıyız.
  • Veriminizi Düşüren Engelleri Ortadan Kaldırınız: Sizin için engel olabilecek bütün etkenleri ortadan kaldırınız, sizi engellemesine asla izin vermeyiniz. Uykusuzluk, yorgunluk, endişe, stres, korku, öfke, kaygı, aile içi ve kişisel sorunlarınızı olduğunca belirli düzeylere indirgemeye çalışın. Bu dönemde sizi başarısızlığa itecek her şeyden uzak durun.
  • Çalışma Ortamınızı ve Zamanınızı Ayarlayın: Sınav dönemde önemli etkenlerden biri de masa başında çalışmaktır. Kendimize ait bir odada ve masa başında çalışmalıyız. Masamız boş, düzgün olmalı, oda dikkatimizi dağıtmayacak şekilde düzenlenmelidir.
  • Ders Sırasında Bütün Dikkatimizi Derse Verin: derse başladığımız andan itibaren kendimizi tamamen derse vermeliyiz. Bu çok önemlidir. Çoğu öğrenci saatlerce ders çalışıyorum ama başarılı olamıyorum der. Az çalışın ama bu çalıştığınız süre zarfında bütün dikkatinizi derse verin. Müzik dinleyerek ya da tv izleyerek ders çalışmayın. 

Derslerinizi biriktirmeden zamanında çalışın. Tekrarlarınızı ihmal etmeyin. Not tutun. Arada kendinize ve ailenize zaman ayırın. Yaptığınız küçük etkinlikler sizin ders performansınızı artıracaktır.

Bir önceki yazımız olan VERİMLİ ÇALIŞMA VE DİKKATİ GELİŞTİRME YÖNTEMLERİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir